Zmiany w odbieraniu treści
W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie możemy zaobserwować różnice praktycznie w każdym aspekcie naszego funkcjonowania. Najwięcej osób, niezależnie od branży i pracy, ma zupełnie inny model komunikacji. W dzisiejszych czasach rozmawiamy ze sobą przede wszystkim przez komunikatory. A jak to wygląda w kwestii zdobywania wiedzy?
Wymieranie słowa pisanego
Zapach świeżo zakupionej książki stanowił jeden z najprzyjemniejszych w dzieciństwach i młodzieńczych latach wielu osób. W dzisiejszych czasach, przy ogromnej wręcz liczbie bodźców z każdej strony, nie jesteśmy w stanie skupić się na kilkunastu stronach tekstu. Wielka szkoda, ponieważ pisanie książki jeszcze jakiś czas temu stanowiło ogromny prestiż i sprawiało, że pisarze zostali wynoszeni na piedestał. Obecnie bardzo trudno wymienić większą liczbę autorów. Przede wszystkim ma to związek właśnie ze zmianą patrzenia na świat poprzez kolejne pokolenia, które mogą wybierać sobie sposób otrzymywania treści. Zazwyczaj cierpi na tym ich jakość, jednak mało kto wybiera dłuższe formy pisane.
Na słuchawkach lub w trasie
Być może taka kolej rzeczy nie wynika tylko i wyłącznie ze zmian w mentalności. W obecnych czasach młodzi ludzie bardzo dużo czasu spędzają w trasie. Nie wybiera się najbliżej położonego liceum, tylko to najbardziej prestiżowe na drugim krańcu miasta. Duża liczba zajęć pozalekcyjnych sprawia, że zwyczajnie nie ma czasu na czytanie, szczególnie dla osób niepotrafiących utrzymywać koncentracji w trakcie jazdy pociągiem lub autobusem. Na szczęście powstało alternatywne rozwiązanie, które pogodziło brak chęci do czytania z chęcią słuchania muzyki. Audiobooki stanowią fantastyczną alternatywę właśnie dla takich osób, które nie mogą lub nie chcą czytać. Wielokrotnie służą one w długich podróżach samochodem po kraju dla kierowców nie mających możliwości wzięcia książki do ręki.
Bez fikcji
Kolejnym zarzutem wobec książek, szczególnie tych o tematyce fantastycznej lub fikcyjnej, jest brak kontaktu z rzeczywistością. W dzisiejszych czasach wyobraźnia niestety umiera, czego efekty widzimy w rozmowach z młodymi ludźmi. Szukają oni inspirujących osób, które ciężką pracą doszły do sukcesu. Dlatego właśnie bardzo pozytywnym odbiorem, także wśród osób w średnim wieku, cieszą się podcasty. Od programów publicystycznych w telewizji różnią się one brakiem narzuconej formuły, dzięki czemu prowadzący oraz jego goście mogą poruszać takie tematy, na jakie tylko oni(oraz widzowie lub słuchacze) mają ochotę.