Wydanie własnej książki. Kto może Ci pomóc?

Długo rynek wydawniczy w Polsce był brutalny – aby wydać własną książkę, czekało się na odpowiedź tradycyjnego wydawcy, czy jest on zainteresowany wydaniem naszej powieści. Autorów jest jednak więcej niż wydawnictw i w pewnym momencie skrzynki wydawców „zatkały się” od propozycji. Nie każdy autor otrzymuje odpowiedź, ale większość nie rezygnuje i próbuje wydać swoją powieść samodzielnie. Dziś? Jest to prostsze niż kiedykolwiek!

Wydanie własnej książki – wsparcie marketingowe

Selfpublishing, czyli samodzielne wydanie książki otwiera drzwi wielu debiutującym autorom, którzy, mając odpowiednie zaplecze finansowe, sami mogą pozwolić sobie na wprowadzenie książki na rynek. Ile kosztuje wydanie książki? To bardzo złożone pytanie, a odpowiedź zależy od tego, z czyjej pomocy skorzystasz. Możesz zatrudnić tylko niezbędną pomoc korektorską, współpracując także z drukarnią, która zadba o skład i druk, pamiętaj jednak, że ważny jest także plan marketingowy – gdy otrzymasz już gotowy produkt. Warto w takim wypadku podjąć współpracę z platformami sprzedającymi i dystrybutorami takimi jak Imker, którzy pomogą Ci chociażby w stworzeniu strony internetowej, na której czytelnicy będą mogli dokonać zakupu powieści.

Wiele usług – jedno „miejsce”

Pakiety usług i ustalenia dotyczące publikacji są bardzo różne i zależne od tego, z jakim podmiotem podejmiesz współpracę. Wiele z nich oferuje niektóre usługi „gratis”, a inne – za opłatą, licząc, iż podejmiesz współpracę pod kątem swojej wygody, ponieważ wykonanie wielu usług w jednym miejscu jest bardzo komfortowe. Dla przykładu platforma Ridero udostępnia autorom darmowy skład, a jeśli w jednym miejscu chcesz od razu złożyć zamówienie na wydruk – ponosisz dodatkową opłatę. Ridero posiada wielorakie pakiety; może także zaoferować Ci wsparcie redakcyjne czy marketingowe, tworząc video-trailer powieści i umieszczając książkę na łamach swojej cyfrowej księgarni.

Kwestia motywacji – coaching zawodowy

A co, jeśli utknąłeś w trakcie pisania i nie potrafisz zmotywować się, by zakończyć projekt? W takim wypadku pomóc może coaching zawodowy, który dzięki swoim warsztatom pomoże Ci wrócić „na właściwy tor” i rozwinąć skrzydła. Profesjonalny doradca pomoże Ci podjąć wszystkie ważne decyzje dotyczące projektu, na przykład wskaże sposoby, jak wyrobić w sobie rutynę pisania czy jak odważyć się podjąć ryzyko zmiany pracy (na przykład porzucając niesatysfakcjonującą wcześniej karierę na rzecz pisania). Będzie wspierał Cię przy podejmowaniu trudnych decyzji takich jak sposób wydania, aby zachować Twój komfort psychiczny. A może przekona Cię, by – zanim pójdziesz w selfpublishing – spróbować swoich sił w wydawnictwie tradycyjnym? Dzięki niemu uwierzysz, że Twoje słowa mają moc!