Vanity czy selfpublishing – czym to się różni?
Jeszcze kilka lat temu wydanie własnej powieści było prawie całkowicie zależne od wsparcia tradycyjnego wydawcy, czyli większego podmiotu, który decydował o tym, które utwory kiedykolwiek ujrzą światło dzienne. Dziś jednak istnieje kilka innych możliwości; możesz wydać powieść ze wsparciem wydawnictwa vanity lub zupełnie samodzielnie. Co różni te dwie opcje?
Vanity, czyli wszystko w jednym miejscu
W przypadku wydania książki w tradycyjnym wydawnictwie nie ponosisz opłat, a redakcja, korekta, skład, okładka i druk, a nawet rozprowadzenie książki na rynku pozostaje w rękach wydawcy; nie musisz niczym się martwić. Nie każdy autor dostanie się jednak do wydawnictwa – rynek autorski pozostaje po prostu zbyt duży. Dlatego pojawiły się na nim również wydawnictwa vanity, czyli takie, które pobierają opłaty za wydanie. Redakcja, korekta, skład i druk są organizowane właśnie przez wydawcę, który do kosztów związanych z opłaceniem tych podmiotów dodaje również prowizję dla siebie, która stanowi koszty potencjalnego zysku. Ponieważ wydawnictwa vanity rzadko oferują marketing i nie zarabiają na sprzedaży, a już przed wydaniem, sprzedażą najczęściej zajmować będzie się autor już po otrzymaniu książek, za których wydanie zapłacił.
Selfpublishing, czyli wszystko pod kontrolą
W przypadku selfpublishingu masz większą kontrolę nad tym, jaki produkt wydajesz, ponieważ żaden wydawca nie narzuca Ci podmiotów, z którymi współpracujesz ani też nie pobiera dodatkowych prowizji dla siebie. Jeśli zastanawiasz się więc, ile kosztuje wydanie książki metodą selfpublishingu – koszty, jakie poniesiesz, to suma opłat dla osób, z którymi podejmiesz współpracę. Musisz wtedy samodzielnie zatroszczyć się o: ilustratora, korektora i redaktora (uwaga, to nie to samo!), składacza i wreszcie opłacić drukarnię. Selfpublishing może oznaczać, iż całkowity koszt wydania książki będzie niższy, o ile podejmiesz współpracę z tymi wszystkimi podmiotami po atrakcyjnych stawkach. Pamiętaj, że i w tym przypadku kwestie marketingowe i rozprowadzenie książki na rynku pozostają również po Twojej stronie.
Bezpiecznie: selfpublishing, ale ze wsparciem
Na rynku pojawiło się także wiele platform wspierających debiutujących autorów, którym marzą się własne powieści. Na przykład platforma Ridero oferuje darmowy skład, a za opłatą możesz u niej wydrukować swoją powieść lub skorzystać z opieki redaktora. Za to platforma Imker pomoże Ci uruchomić na swojej stronie aplikację sklepową, wspierać będzie sprzedaż Twojej książki i obsługę klientów. Zanim więc podejmiesz decyzję, jak wydać swoją książkę, zrób zestawienie: cena, którą za wydanie zaoferuje Ci wydawca vanity a koszty, jakie opłacić musiałbyś samodzielnie, wydając książkę w selfpublishingu. Pamiętaj, że pomoc platform wspierających również pozostaje do Twojej dyspozycji, często na bardzo korzystnych warunkach.