Umiejętności miękkie – w jakich sytuacjach się przydają?

Umiejętności miękkie – w jakich sytuacjach się przydają?

Przede wszystkim skupiamy się obecnie na nowoczesnych technologiach oraz stale rozwijającym się sektorze informatycznym. Są to oczywiście bardzo istotne gałęzie biznesu, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek przedsiębiorstwa w dzisiejszych czasach. Nie da się jednak ukryć, że mnóstwo osób zapomina o rozwoju niezwykle istotnych umiejętności miękkich, pozwalających na poszerzenie wielu horyzontów.

Przed większą widownią

Znajdziemy wielu specjalistów w różnych dziedzinach. W wielu firmach spotkamy niesamowicie zdolnych księgowych, finansistów lub informatyków potrafiących zdziałać cuda przed komputerem. Czy są oni w stanie sprzedać swoje usługi potencjalnemu pracodawcy lub klientowi? Niekoniecznie. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich umiejętności komunikacyjne. Bez tego nie da się odpowiednio zaprezentować swojej osoby. Jeżeli opanujemy tę sztukę, otworzą się przed nam zupełnie nowe horyzonty. Możemy zarówno przeprowadzać szkolenia biznesowe dla firm, jak i podbijać nowe rynki pracy dzięki swojej elokwencji, pewności siebie i zaufaniu we własne umiejętności.

Na czele zespołu

Drabina korporacyjna sprawia, że często poszukujemy okazji do wpięcia się ten kolejny szczebelek wyżej. Wiąże się to z lepszym wynagrodzeniem, ale także szeregiem benefitów poza tymi finansowymi. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że dodatkowo otrzymujemy zdecydowanie większą lub bardziej znaczącą listę obowiązków. Dlaczego jest to takie istotne? Ponieważ często zdarza się, że stajemy na czele zespołu złożonego z kilku pracowników niższego szczebla. Co w przypadku, w którym nie będzie on w stanie we właściwy sposób przemówić do swoich de facto podwładnych? Będzie to spory problem, ponieważ trudno taką osobę zdegradować. W ten sposób mamy idealny przykład na to, jak pomocna może być komunikacja na wysokim poziomie.

Codzienna rzeczywistość

Bardzo często zdarza się, że nawet w przypadku braku realnych korzyści w życiu zawodowym często dana umiejętność przydaje nam się w zupełnie innych sytuacjach. Nie da się ukryć, że komunikacja świetnie sprawdzi się praktycznie za każdym razem, kiedy musimy poznawać zupełnie nowe osoby. Nie ma znaczenia czy jest to dostawca pizzy czy potencjalna druga połówka – luźna konwersacja pozwoli nam na osiągnięcie naszego celu i nawiązanie relacji.