Rozwój zawodowy - czyli jak ruszyć z miejsca?

Rozwój zawodowy - czyli jak ruszyć z miejsca?

Rozwój zawodowy dla każdego oznacza coś innego. Każdy z nas posiada różne cele zawodowe. Zarządzanie własnym rozwojem pozwoli nam mieć realny wpływ na rzeczywistość, być zadowolonym z tego jaką ścieżkę się obrało oraz pomoże nam odnieść sukces w sferze zawodowej. Sprawdź, jakie są obecnie najpopularniejsze możliwości rozwoju zawodowego.

Nauka jako podstawa rozwoju zawodowego

Kiedy marzymy o pracy w danym zawodzie, niekiedy niezbędne jest, aby posiadać stosowne kwalifikacje oraz uprawnienia do jego wykonywania. Możliwości rozwoju zawodowego jest wiele. Niegdyś panowało przekonanie, że aby coś osiągnąć, należy ukończyć studia wyższe. Obecnie jednak rynek pracy wygląda już inaczej, a ukończenie studiów nie jest już tak wysoko cenione, jak kilka lat temu. W niektórych zawodach liczą się umiejętności i doświadczenie. Bardzo popularne stały się także szkoły policealne. Poznań, Kraków, Wrocław i wiele innych miast w Polsce to miejsca, w których z powodzeniem znajdziemy szkołę policealną o interesującym nas profilu. Najbardziej popularne kierunki szkół policealnych to florystyka, technik dentystyczny czy dekorator wnętrz. Podczas nauki w takiej szkole zdobędziemy nie tylko odpowiednią wiedzę, ale przede wszystkim umiejętności, które pozwolą nam na wykonywanie danego zawodu lub założenie własnej działalności gospodarczej.

Coaching, jako proces wspierający rozwój

Coaching jest to proces rozwoju, zarówno osobistego (life coaching) jak i zawodowego (business coaching). Inaczej można to określić jako trening, który ma prowadzić do zmiany na lepsze. Może przebiegać zarówno w formie indywidualnej jak i grupowej. Jest to relacja pomiędzy coachem, a klientem polegająca na rozmowie czy treningu, który pomaga klientowi osiągać nadzwyczajne wyniki zawodowe. Coach w swojej pracy wykorzystuje w dużej mierze wiedzę psychologiczną, między innymi z zakresu podejmowania decyzji i zwraca szczególną uwagę na organizację czasu, realizację celów i wiele innych. Obecnie, w trakcie trwania pandemii, bardzo popularny stał się coaching online. Jest to świetne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które stale się przemieszczają, ze względu na tryb życia prywatnego bądź zawodowego.

Kursy i szkolenia

Idealnym sposobem na rozwój zawodowy jest inwestycja w różnego rodzaju kursy i szkolenia. Pomogą nam one podnieść nasze kwalifikacje, zdobyć nową wiedzę i umiejętności, które przydadzą nam się podczas pracy w danej branży. Dodatkowo, szkolenia mogą pomóc nam wyróżnić się na rynku pracy lub zdobyć większą ilość klientów. Dzięki kursom możemy nie tylko poszerzyć swoją wiedzę w danym zawodzie, ale także dają one możliwości całkowitej zmiany branży. Wybór kursów ogromny i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!