Rozwój młodego pokolenia

Rozwój młodego pokolenia

Możemy się cieszyć, że nasze dzieci będą miały znacznie większą liczbę możliwości rozwoju, aniżeli osoby wychowane w XX wieku. Ma na to wpływ zarówno zmiana ustrojowa, jak również zdecydowany rozwój technologiczny, pozwalający nam na pozyskiwanie wiedzy z zupełnie innych źródeł? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy okazji nauki dzieci i młodzieży?

Poszerzanie horyzontów

Obecnie niezwykle łatwo przekroczyć granice Polski i wyjechać do innych krajów europejskich. Wystarczy pokazać dowód osobisty na lotnisku i po kilku godzin lądujemy w malowniczych miastach Europy Zachodniej. Świat się zdecydowanie skurczył - 600 lat temu nikt nie miał pojęcia o istnieniu Ameryk, a dzisiaj w ciągu jednego dnia możemy znaleźć się w każdym z jej regionów. Bez wątpienia nauka angielskiego lub hiszpańskiego może nam wydatnie pomóc w przyszłości. Mowa tutaj nie tylko o podróżach turystycznych, ale również możliwości prowadzenia kariery zawodowej w międzynarodowym środowisku. Najlepszym miejscem do nauki będzie szkoła językowa. Bielsko-Biała, Katowice, Kraków - w wielu miastach w Polsce znajdziemy wysokiej jakości nauczycieli języków obcych.

Problemy od samej góry

Chociaż pod katem znajomości języka obcego Polacy stoją na całkiem wysokim poziomie, to jednak w ogólnym rozrachunku system oświaty w wielu przypadkach nie rozwija młodych uczniów. Bez wątpienia ma na to również wpływ brak zaangażowania dzieci uczęszczających do szkół. Z czego on jednak wynika? Przede wszystkim z niewłaściwego podejścia osób zarządzających systemem do nauczycieli. Nie są oni w odpowiedni sposób wynagradzani, zresztą jak większość pracowników publicznych. Z tego powodu trudniej im się realnie zaangażować w długofalowy proces wychowania swoich uczniów nie tylko pod kątem wiedzy, ale przede wszystkim wejścia w społeczeństwo jako świadomi, odpowiedzialni ludzie.

Od najmłodszych lat

Pierwsze kilka lat życia oczywiście należy do okresów, w których dominuje permanentna zabawa. Nie trzeba jednak aż tak wielkiej inwencji twórczej, aby zauważyć realne możliwości rozwoju. Kilkuletnie umysły chłoną wiedzę oraz zainteresowania niczym gąbki. Dlatego warto poruszać takie tematy jak matematyka w przedszkolu czy nauka schematów języków obcych. Rzecz jasna pięciolatek nie ma siedzieć czterdzieści pięć minut w ławce i notować za nauczycielem. W tym okresie można podejść do nauki poprzez zabawę, na przykład organizując dla dzieci gry zręcznościowe czy grupowe z pojedynczymi elementami matematyki czy języka obcego.