Jak wyszkolić się na specjalistę? Garść porad

Jak wyszkolić się na specjalistę? Garść porad

Marzysz o zdobyciu lepiej płatnej pracy? A może planujesz wyjazd za granicę w celach zarobkowych? Z pewnością myślisz o podniesieniu swoich kwalifikacji i zdobyciu nowych uprawnień. W takiej sytuacji niezbędne jest odbycie stosownych kursów i szkoleń. Jak z szeregowego pracownika stać się specjalistą?

Zawody techniczne

Jeśli reprezentujesz np. branżę budowlaną, transportową czy przemysłową, z pewnością ważne są dla ciebie umiejętności techniczne i konkretny fach w ręku. Aby podnieść swoje kwalifikacje, niezbędne będzie znalezienie odpowiednich szkoleń i kursów. Takie inicjatywy często są proponowane przez samego pracodawcę lub np. Urząd Pracy. Kwestia dobrego researchu i w krótkim czasie można rozpocząć naukę. Jeśli do zmiany pracy potrzebne ci jest potwierdzenie odnośnie umiejętności oraz stosowne uprawnienia, bez wątpienia czeka cię również egzamin po zakończonym kursie. W zależności od branży, taki kurs może potrwać nawet kilka miesięcy, jednak zdecydowanie warto go ukończyć. Uprawnienia na hakowca czy wózek widłowy można zdobyć nawet w kilka tygodni. Z kolei na prawo jazdy na ciężarówki czy sterowanie koparką czeka się nawet kilkanaście tygodni. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania danego stanowiska i samego przebiegu kursu.

Zawody umysłowe i humanistyczne

Jeśli reprezentujesz szeroko pojętą branżę umysłową, zdobycie tytułu specjalisty może okazać się nieco trudniejsze. Nie liczą się tu bowiem umiejętności fizyczne i twoja sprawność, a wiedza i zdolność myślenia analitycznego. Do branż tego typu zaliczają się m.in. finanse i rachunkowość, marketing, sprzedaż, dydaktyka, prawo czy programowanie. Jeśli zależy ci na szybkim i efektownym zdobyciu dodatkowych umiejętności, sprawdź przyśpieszone szkolenia odbywające się w twojej okolicy. Dobrym pomysłem jest również tzw. Akademia Liderów. Wiele osób decyduje się nawet na ukończenie dodatkowych studiów w trybie zaocznym, co jest oczywiście najlepszym sposobem na zdobycie lepiej płatnej pracy. Musisz jednak pamiętać, że tytuł specjalisty to nie tylko tytuły naukowe i potwierdzenia z odbytych szkoleń, ale także lata doświadczenia i referencje od dotychczasowych pracodawców. Sama wiedza bez praktycznych umiejętności jest tak naprawdę bezużyteczna i nie pozwoli ci na osiągnięcie sukcesu. Programy różnego rodzaju kursów i szkoleń zakładają co prawda ćwiczenia i egzaminy praktyczne, jednak ostateczne umiejętności zawsze są weryfikowane przez konkretne zadania na realnym stanowisku w pracy.

Inwestowanie w siebie i zdobywanie nowych umiejętności to zawsze doskonały pomysł. Pamiętaj, aby nie poddawać się zbyt szybko i walczyć o swoją przyszłość!