Jak samodzielnie wydać autorską książkę nie mając funduszy?

Jak samodzielnie wydać autorską książkę nie mając funduszy?

Wydanie własnej książki to nie lada wyczyn, ale również spore wyzwanie, szczególnie w dobie rosnącej ilości autorów. Wielu początkujących pisarzy zastanawia się, jak samodzielnie opublikować swoją twórczość i skąd pozyskać fundusze na organizację całego procesu wydawniczego? Dziś mamy dla was kilka sprawdzonych rozwiązań!

Przedsprzedaż książki

Jednym z popularnych sposobów na sfinansowanie własnej książki jest organizacja typowej przedsprzedaży. Jeśli prowadzisz bloga lub udało ci się zebrać solidne audytorium na swoich mediach społecznościowych, metoda ta bez wątpienia zadziała. Ale jak wydać książkę, skoro w przedsprzedaży zakupiło ją tylko kilkoro znajomych i osoby z najbliższej rodziny? Kluczem do sukcesu są zakrojone na szeroką skalę działania marketingowe, do realizacji których nie potrzebujesz wielkich środków finansowych. Postaraj się nawiązać kontakt z lokalnymi mediami, uruchom reklamę w social mediach i postaraj się dotrzeć do osób, które mogą być potencjalnie zainteresowane zakupem książki w promocyjnej cenie!

Platforma crowdfundingowa

Prawdopodobnie najpopularniejszym sposobem na pozyskiwanie środków finansowych jest obecnie organizacja internetowej zbiórki. Możesz to zrobić za pomocą platformy crowdfundingowej, których obecnie działa przynajmniej kilka. Zapytasz: jak wydać książkę za cudze pieniądze? Przecież to nieetyczne! Otóż nikt nie powiedział, że osoby decydujące się na wsparcie twojego projektu nie otrzymają niczego w zamian. Tego typu zbiórki zazwyczaj opierają się na modelu coś za coś. Wyróżnij kilka najpopularniejszych kwot i przypisz do nich określone prezenty. Dla przykładu: jeśli ktoś zdecyduje się wpłacić 100 zł, otrzyma od ciebie egzemplarz książki ze specjalną dedykacją. To proste, prawda?

Poszukiwania sponsorów

Naszą ostatnią propozycją jest sfinansowanie wydania książki przy udziale sponsorów. Wszystko zależy tak naprawdę od tematyki, którą porusza twoje dzieło. Sponsorów można nazwać również reklamobiorcami, ponieważ najpewniej w zamian za środki finansowe będą chcieli zamieścić w twojej publikacji reklamę swojej działalności. Zastanawiasz się, jak wydać książkę zawierającą tego typu elementy? Zarezerwuj wolne miejsce na zewnętrznej okładce, które zostanie zapełnione informacją na temat sponsorów. Niektórzy z nich mogą być również zainteresowani lokowaniem ich produktów, jeśli np. piszesz książkę kulinarną lub poradnik.

Jak to mówią: dla chcącego nic trudnego! Możliwości znalezienia funduszy na wydanie autorskiej książki jest naprawdę wiele. Tylko do ciebie zależy, jaką strategię wybierzesz!