Jak możesz zapłacić za swoje zakupy?

Jak możesz zapłacić za swoje zakupy?

Pieniądze bardzo często stanowią temat tabu w rozmowach. Jeżeli nie chcemy wchodzić w konwersację na ich temat, to warto pomyśleć o sposobie ich użytkowania, a przede wszystkim płacenia. To już nie są te czasy, w których każdy wyciągał banknoty i monety z portfela. Dzisiaj znajdziemy mnóstwo możliwości, za które możemy zakupić usługi i towary.

Nowa szansa dla wolnościowców

Wielokrotnie podnoszono larum na temat braku sprawiedliwości na rynkach walutowych. Według wielu to kraje oraz ich polityka bezpośrednio decydują o kształtowaniu się wartości pieniądza, co oczywiście jest prawdą i nie ma nic wspólnego z nadużyciami. Kilkanaście lat temu w Japonii narodziły się jednak waluty cyfrowe, które stały się niesamowicie intrygującym zjawiskiem. Ich fenomen polegał na tym, że poprzez użycie technologii blockchain należą one do najbardziej bezpiecznej inwestycji na świecie, przynajmniej pod kątem technicznym. Ich wartość stale rośnie, przez co ogromna część społeczeństwa decyduje się na ich zakup. Warto również wspomnieć, że w niektórych krajach staje się ona realnym środkiem płatniczym, czego przykładem jest znajdujący się w Ameryce Środkowej Salwador.

Bezkontaktowe płatności

To wcale nie bitcoin ani inne kryptowaluty są najczęściej stosowanym środkiem płatności. Największym zainteresowaniem cieszą się rzecz jasna płatności bezgotówkowe. Obecnie niektóre sklepy stacjonarne nie tylko umożliwiają dokonywanie zakupów w taki sposób, co wręcz nakłaniają klientów do takich płatności. Ma to oczywiście związek z pandemią oraz potencjalnym rozprzestrzenianiem się wirusa na banknotach oraz monetach. Nie można również zapominać o cały czas rosnącym rynku e-commerce. Z perspektywy kupującego znacznie łatwiej dokonywać płatności poprzez kilka kliknięć na komputerze, aniżeli płacić kurierowi w gotówce przy otrzymywaniu swojego zamówienia.

Model tradycyjny

Oczywiście gotówka nie wyszła z obiegu i cały czas stanowi dość istotny środek płatniczy. Nie można jednak nie zauważyć, że ma ona z każdym rokiem mniejsze znaczenie. Z czego to wynika? Przede wszystkim z wygody. Obecnie nie musimy nawet nosić portfela z kartami kredytowymi do dokonania płatności, ponieważ możemy ją zrobić poprzez odpowiednio dopasowaną aplikację w telefonie. Nie można także zapominać o wcześniej wspomnianym e-commerce. Dokonywanie zakupów przez internet uwzględnia płatność gotówką jako absolutną ostateczność, przez co znaczna większość kupujących decyduje się na przelew tradycyjny, płatność kartą lub blikiem.