Informatyk i programista - czy to nadal zawód przyszłości?

Informatyk i programista - czy to nadal zawód przyszłości?

Jeszcze kilkanaście lat temu, pytając licealistów, kim planują zostać i na jakie studia się wybierają, jedną z najczęściej udzielanych odpowiedzi były kierunki informatyczne. Taki plan na życie wiązał się najczęściej z podziwem i uznaniem najbliższych, którzy doceniali potencjał nowej branży. Czy ten pogląd aż tak bardzo się dziś zmienił?

Wielu specjalistów w tej samej dziedzinie

Gdy informatyka, jako nowa dziedzina możliwa do studiowania, przeżywała prawdziwy potop kandydatów na przyszłych programistów, nikt chyba nie spodziewał się, jak dobrym wyborem obrana droga może się okazać. Niejednokrotnie dało się słyszeć, iż przy tylu chętnych na ten kierunek za kilkanaście lat nie będzie dostępnych miejsc pracy dla osób z takim wykształceniem. Cóż, jak udowodniły kolejne lata, nic takiego raczej nie nastąpi. Pędząca wciąż na przód technologia to z jednej strony wynik działań właśnie tych wyszkolonych w poprzednich latach umysłów, a z drugiej powód, dla którego nowi specjaliści są wciąż potrzebni. Trudno sobie wyobrazić, żeby cokolwiek miało zatrzymać cyfrowy rozwój.

Dziedzina niezliczonych możliwości

Każdy, kto śledzi pojawiające się na rynku technologicznym nowości, wie, jak niezwykłe i coraz to bardziej zaawansowane projekty są wdrażane w codzienne życie. Coś, co nie tak dawno mogliśmy oglądać jedynie na filmach, dziś staje się rzeczywistością. Młodsze pokolenia, które przyszły na świat po roku 2000 nie znają innego świata niż ten, w którym internet oferuje nie tylko rozrywkę i edukację, ale też umożliwia zaspokajanie najbardziej podstawowych potrzeb, takich jak praca. Sprzedaż, publikacje, tworzenie stron internetowych czy prywatnych kanałów zrzeszających sympatyków danego tematu. W internecie pozyskujemy wiedzę i wyrabiamy sobie opinie. Nic zatem dziwnego, że wybierane przez młodych ludzi kierunki wiążą się silnie z technologią i cyfrową rzeczywistością. Dla nich to nie jest już obietnica lepszego jutra. To ich codzienność.

Programowanie nie tylko dla absolwentów

Dzisiejszy świat daje nam więcej możliwości niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wcześniej bez ukończonego kierunku studiów i opatrzonym odpowiednią oceną dyplomem nie było właściwie możliwości na podjęcie pracy w dziedzinie, którą się lubiło. Nawet jej doskonała znajomość pozwalała co najwyżej na świadczenie grzecznościowych usług po znajomości. Dziś jednak, w związku z intensywnym rozwojem rynku pracy, dostępne są różnego rodzaju kursy, pozwalające właściwie każdemu na podniesienie swoich zawodowych kwalifikacji. Także w zakresie nauk informatycznych mamy spory wybór. Szkolenia dla programistów, nauka tworzenia stron internetowych, kurs php. To tylko kilka opcji w morzu dostępnych dla każdego możliwości. Jeśli więc czujesz, że świat technologii to coś, czemu jesteś gotów oddać się bez pamięci, śmiało możesz postawić krok na informatycznej ścieżce kariery.