Czym jest selfpublishing?
Aby wydać autorską książkę, wcale nie trzeba nawiązywać współpracy z profesjonalnym wydawnictwem. Doskonałą alternatywą, która jest szczególnie popularna wśród początkujących autorów, jest tzw. selfpublishing. W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy ci szczegóły tego rozwiązania i pokażemy jego zalety.
Czym jest selfpublishing?
Wielu początkujących autorów zastanawia się, czym jest właściwie selfpublishing, o którym w ostatnim czasie mówi się coraz więcej. Otóż jest to po prostu samodzielne wydanie swojej autorskiej książki, co wiąże się również z pokryciem wszystkich kosztów z tym związanych. Autor jest wówczas jednocześnie swoim wydawcą i musi wziąć na własne barki zorganizowanie m.in. korekty książki, redakcji, łamania, składu, projektu graficznego okładki, druku, zaplanowania dystrybucji, promocji, prowadzenie księgowości czy sprzedaży. Dzięki temu zyskuje jednak pełną niezależność i to na jego konto ląduje pełna kwota ze sprzedaży (oczywiście po potrąceniu prowizji np. partnerów). Jeśli książka jest wydawana przy współpracy z profesjonalnym wydawnictwem, to zdecydowana większość środków ze sprzedaży dzieła jest niestety inkasowna przez oficynę.
Dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?
Tak jak wspomnieliśmy, wydanie autorskiej książki w modelu selfpublishingowym to dla autora pełna niezależność. Chodzi tu nie tylko o możliwość samodzielnego zaplanowania procesu wydawniczego w taki sposób, jaki twórca uważa za słuszny, ale również o rozliczanie zysków z późniejszej sprzedaży książki. Poza tym selfpublishing to poczucie bezpieczeństwa dla pisarza, ponieważ kontrakty z profesjonalnymi wydawnictwami bardzo często zawierają szereg ryzykownych i niekorzystnych zapisów, które mogą spowodować poważne problemy np. w sytuacji, gdy twórca z jakichś powodów będzie chciał wycofać się z zakontraktowanej współpracy. Selfpublishing jest zatem świetną alternatywą dla twórców, którzy wolą pozostać niezależni.
Od czego zacząć?
Zanim przystąpisz do planowania procesu wydawniczego w modelu selfpublishingowym, sprawdź najpierw, ile kosztuje wydanie książki. Może bowiem okazać się, że koszty dość mocno cię zaskoczą i będziesz musiał najpierw zebrać odpowiednią kwotę (np. dzięki zbiórkom internetowym). W dalszej kolejności możesz zgłosić się do jednej z firm, która pomaga początkującym autorom w samodzielnym wydaniu własnego dzieła. Tego typu usługodawców na rynku nie brakuje, dlatego z całą pewnością znajdziesz odpowiedniego partnera, który wesprze cię w tym jakże trudnym ale wartym zachodu przedsięwzięciu!