Co to jest NFT?

Co to jest NFT?

Kryptowaluty i wirtualne pieniądze od lat zyskują na popularności. Służą jako forma środka płatniczego lub inwestycji. Jedną z najnowszych technologii opartych na blockchainie jest NFT. Sprawdź jak ich używać i do czego wykorzystać.

Co to jest token niewymienialny NFT?

Niewymienialny token NFT to cyfrowa jednostka oparta na architekturze blockchain. Każda jednostka NFT posiada unikalne kody identyfikacyjne i metadane i dzięki temu różnią się od siebie. W przeciwieństwie do kryptowalut i walut wirtualnych, jak cyfrowy dolar, nie można nimi handlować. Jedna jednostka NFT nie ma takiej wartości jak inna.

Jakie są przykłady NFT?

Niewymienne tokeny mogą cyfrowo reprezentować dowolny zasób, w tym zasoby dostępne tylko online, takie jak cyfrowe dzieła sztuki czy grafiki oraz aktywa fizyczne, takie jak nieruchomości. NFT reprezentujące cyfrowe lub fizyczne dzieła sztuki na łańcuchu blockchain eliminują potrzebę agentów i umożliwiają artystom bezpośredni kontakt z odbiorcami. Mogą również usprawnić procesy biznesowe. Inne przykłady zasobów, które może reprezentować NFT, obejmują przedmioty w grze, takie jak awatary, cyfrowe i niecyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, nazwy domen i bilety na wydarzenia.

Niewymienne tokeny są również doskonałe do zarządzania tożsamością. Można je wykorzystać w przypadku paszportów fizycznych, które należy, okazać przekraczając granicę, zwłaszcza w ruchu lotniczym. Konwersja poszczególnych paszportów na NFT, z których każdy posiada własne unikalne cechy identyfikacyjne, umożliwia usprawnienie procesów wjazdu i wyjazdu. Rozszerzając ten przypadek użycia, to NFT mogą służyć również do celów zarządzania tożsamością w sferze cyfrowej.

Jak można kupić NFT?

Wiele NFT można kupić tylko za pomocą Ethereum, więc posiadanie przynajmniej kilku jednostek tej kryptowaluty jest pierwszym krokiem przed zakupem NFT. Ethereum można nabyć na giełdzie kryptowalut. Następnie można kupić NFT za pośrednictwem dowolnego internetowego rynku NFT jak na przykład: OpenSea, Rarible i SuperRare.

Czy tokeny niewymienialne są bezpieczne?

Niewymienne tokeny, które wykorzystują technologię blockchain, podobnie jak kryptowaluty są obiektywnie bezpieczne. Rozproszona natura łańcuchów bloków sprawia, że NFT jest trudne (choć nie niemożliwe) do zhakowania. Jednym z zagrożeń bezpieczeństwa dla NFT jest to, że można utracić dostęp do swojego niewymienilnego tokena, jeśli platforma obsługująca NFT przestanie działać. NFT to nowa technologia i z pewnością z upływem czasu będzie coraz bardziej bezpieczna.