Automatyzacja – jak nowoczesne rozwiązania technologiczne wspierają funkcjonowanie zakładów w różnych branżach? Sprawdźmy!
O automatyzacji i rewolucji przemysłowej słyszymy obecnie na każdym kroku – ponoć automatyzacja i optymalizacja procesów technologicznych dotyka dosłownie każdej dziedziny naszego życia. Czy tak jest faktycznie? Postanowiliśmy wziąć pod lupę trzy zakłady działające w trzech absolutnie różnych branżach. Jak automatyzacja wpłynęła na funkcjonowanie fabryki cukierków? Czy wdrożenie rozwiązań automatyzacyjnych zwiększyło wydajność zakładu przemysłowej uprawy pszenicy? Jaki wpływ ma automatyzacja na działanie oczyszczalni ścieków? Zapraszamy do lektury!
Automatyzacja a zaprawianie nasion
Czy wiesz, na czym polega zaprawianie? W glebie występuje wiele patogenów, grzybów oraz insektów, które mogą uszkodzić młode siewki czy nawet nierozwinięte nasiona. Dlatego przed rozsianiem nasion na danym terenie, przeprowadza się tak zwane zaprawianie nasion. Jest to proces typowy dla rolnictwa przemysłowego – tutaj nie ma miejsca na straty, a celem jest masowa produkcja żywności. Kiedyś zaprawianie było przeprowadzane ręcznie bądź w specjalnych mieszarkach przemysłowych. Takie urządzenia jednak często zgniatały delikatne nasiona, czyli ponownie – generowały straty. Rewolucję w tym zakresie przyniosły dopiero zaprawiarki do zboża – czyli urządzenia, przeznaczone do zaprawiania roślin. Nasiona są mieszane w bębnie zaprawiarki w taki sposób, aby nie uszkodzić ich delikatnej struktury, a jednocześnie pokryć ich powierzchnię preparatem, który zabezpieczy siewki przed uszkodzeniem.
Automatyzacja a produkcja cukierków
Wynalezienie maszyn służących do pakowania produktów zrewolucjonizowało branżę przemysłową i doskonałym tego przykładem są właśnie saszetkarki. Urządzenia te służą do pakowania produktów w saszetki, a następnie zgrzewania jej ścianek w taki sposób, aby zawartość powstałej w ten sposób paczki, mogła być przechowywana w sterylnych warunkach. Czy wyobrażasz sobie świat bez saszetek? Zastanów się, jak wzrosłaby cena paczki cukierków, gdyby każda z nich musiałaby być pakowana przez człowieka!
Automatyzacja w oczyszczalniach ścieków
Automatyzacja dotyka każdej sfery naszego życia – a więc również tych niewidocznych na pierwszy rzut oka. Kiedyś oczyszczanie ścieków ograniczało się do wielokrotnego filtrowania zanieczyszczonej wody. Dziś proces ten jest o wiele bardziej złożony, a jeden z jego głównych etapów realizuje prasa płucząca do ścieków. Maszyna ta oddziela, odwadnia i prasuje odpady pochodzące z zanieczyszczonej wody. Jest obecnie powszechnie stosowana w większości oczyszczalni komunalnych.
Czy automatyzacja pozbawi nas pracy?
Celem automatyzacji jest ograniczenie pracy człowieka na rzecz pracy maszyn. Oczywiście, jej dalsze wdrażanie będzie miało wpływ na zmniejszenie liczebności pracowników w wielu zakładach. Z drugiej jednak strony, w niniejszym artykule celowo przytoczyliśmy rozwiązania automatyzujące, które są powszechnie stosowane od co najmniej dekady. Ich zastosowanie ma zawsze korzystny wpływ na wydajność zakładu, a ich wdrożenie jest naturalną koleją rzeczy w procesie rozwoju przemysłu.